Za rastliny (Plantae, zast. Vegetabilia) sa spravidla považujú eukaryotické organizmy, ktoré majú primárne (na rozdiel o a ) autotrofný spôsob výživy. Zjednodušene povedané ide teda o organizmy, ktoré budujú a vyživujú svoje telo spravidla premenou anorganických látok na organické.
Z predchádzajúcej definície vyplýva, že dnes rastliny a živočíchy vymedzujeme skôr z hľadiska výživovej fyziológie, čiže nie tak ako prv jednoducho intuitívne (všetko zelené a nepohybujúce sa), či jednoducho ako hlavnú taxonomickú jednotku – ríšu. Veda, ktorá sa rastlinami zaoberá je botanika.
Cyklámen
Popis: Cyklámen pochádza z Malej Ázie a východného Stredomoria. Kvety má s naopak vytočenými a akoby ohnutými korunnými plátkami. Kvitne na bielo, ružovo, červeno, lososovo a lilafialovo čistej farbe, alebo s okom. Z hľúzy vyrastajú na dlhých dužinatých rapíkoch srdcovité alebo ľadvinovité listy zdobené striebornou kresbou. Rastliny kvitnú koncom roka. Cyklámen je vhodný ako kvetináčová rastlina, ale jej kvety sa v súčasnosti používajú aj na živé aranžmány.
Nároky:
- Teplota: v lete je pestovateľská teplota najoptimálnejšia 18 - 22°C, v zime zas 16 - 18°C. Pre klíčenie 18 - 20°C a pre kvitnutie rastlinám najlepšie vyhovuje 12 - 15°C.
Sinningia speciosa - Gloxínia
Rastlina má veľké listy zo zamatovo hladkým povrchom. Nad listami rastú na krátkych stopkách veľké, zvonkovité, zamatové kvety. V najrôznejších farebných variácií od bielej, cez červenú, ružovú až k fiaľovej.
Odrody
S.pusilla, S.regina, S.speciosa
Pôvod
Brazília
Doba kvitnutia
Kvitne od ferbuára do augusta.